Śmierć za granicą

Śmierć nie ma żadnych reguł i potrafi zaatakować w najmniej spodziewanym momencie. Niestety, ale nie można spodziewać się jej. W dzisiejszych czasach na szczęście można liczyć na pomoc sprawnie działających zakładów pogrzebowych, które pomagają zorganizować ceremonię pogrzebową, niezależnie od tego, gdzie doszło do zgonu. I tak można poprosić ich o pomoc, kiedy doszło do zgonu w domu, w szpitalu, jak również w innych miastach, a nawet za granicą naszego kraju. Możliwości oferowane przez zakłady pogrzebowe są ogromne.

Tak, istnieje również możliwość sprowadzenia zwłok spoza granic naszego kraju i złożenie ich na wieczny odpoczynek w ziemi ojczystej. Aby zorganizować międzynarodowy transport zmarłych należy dopełnić odpowiednich formalności. Rodzina zmarłej osoby nigdy nie może samodzielnie wszystkiego zaplanować, ponieważ jest to niedozwolone. Konieczna jest pomoc zakładu pogrzebowego. Wszystko przez to, że należy uwzględnić przepisy o względach sanitarnych. Jak to trzeba zorganizować? Po pierwsze należy wybrać dany zakład pogrzebowy i zgłosić się do niego w celu ustalenia wszystkich szczegółów. Przy czym należy pamiętać o tym, że jeżeli trumna zostanie zamknięta na terenie innego kraju, w naszym kraju nie będzie mogła zostać już ponownie otwarta. Dlatego też zaleca się wyjazd rodziny zmarłego do danego kraju, jeżeli Ci chcą jeszcze raz ujrzeć zmarłego przed zamknięciem trumny. Jest to bardzo ważny szczegół o którym trzeba pamiętać. Przewóz zwłok z zagranicy może generować powstanie dużych kosztów, dlatego należy również rozważyć fakt spopielenia zwłok. Kremacja za granicą i przewóz urny z prochami jest tańszą opcją, dzięki czemu rodzina może nie mieć problemów ze znalezieniem pieniędzy.

Pogrzeb w formie tradycyjnej może powodować powstanie dodatkowych, olbrzymich kosztów w postaci kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko dokładnie zależy od tego w jakim kraju nastąpił zgon. W przypadku trumny – jej przewóz musi odbyć się specjalnie do tego przygotowanym autem lub samolotem, ale z ustaleniem wszystkiego z liniami lotniczymi. W przypadku urny nie potrzeba aż tylu formalności, dlatego ludzie coraz częściej decydują się na taką formę pochówku. Zakład pogrzebowy sprowadza szczątki osoby zmarłej do kraju razem z załatwieniem wszystkich formalności urzędowych. Potem następuje zorganizowanie ceremonii pogrzebowej w wyznaczonym dniu i miejscu. Sprowadzenie zwłok do kraju dla wielu osób jest bardzo ważne, ponieważ w Polsce każdy będzie miał szansę na to, aby zadbać o taki grób. Za granicą byłoby to niemożliwe. Na szczęście dzisiaj można liczyć na pomoc zakładów pogrzebowych, którzy doskonale wiedzą jak zorganizować wszystko – począwszy od przewozu po potrzebne dokumenty. Jeżeli będzie potrzeba, to są również w stanie pomóc przy tłumaczeniu aktów zgonu.