W Polsce istnieje tradycja czczenia pamięci zmarłych nagrobkami. Praktycznie każdy stara się być jej wierny. Ta tradycja ma już wiele lat, a mimo tego dalej obowiązuje, dlatego warto zadbać o to, by utrzymała się już na zawsze. Przy pomocy nagrobków można pięknie upamiętnić postać zmarłej osoby i sprawić, by pozostała ona w pamięci bliskich. Przechadzając się po cmentarzach, można szybko zauważyć, że nagrobki mają wiele swoich odmian. Niektóre są tak olbrzymie, że widać je już daleka, inne z kolei wyróżniają się właśnie swoją skromnością i prostotą. Nad ich wyborem na pewno warto się nieco lepiej zastanowić. Producenci nagrobków dbają na szczęście o to, by sprostać wymaganiom i zaspokoić gust dosłownie każdego klienta, który do nich przyjdzie.
Nie trzeba zresztą decydować się na gotowy już projekt. Jest to oczywiście najprostsza opcja z możliwych, warta rozważenia, ale można też pomyśleć o przygotowaniu czegoś na podstawie samodzielnie stworzonego zarysu. Coraz częściej zakłady zajmujące się produkcją nagrobków dają klientom taką szansę. Wykonują pomniki w oparciu o przynoszone do nich projekty. Jest to rozwiązanie, z którego już w tym momencie korzysta coraz więcej osób. Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału taki nagrobek zostanie wykonany. Typ tworzywa wpłynie w końcu bezpośrednio na jego trwałość i na to, czy będzie on odporny na zróżnicowane czynniki atmosferyczne, z jakimi później będzie mieć częsty i do tego bezpośredni kontakt. W Polsce tanie nagrobki (Kraków polecamy KAMSO) mają zwykle dość standardową budowę. Tworzy ją podstawowa płyta grobowa oraz druga, tym razem pionowa płyta, która ustawiana jest na szczycie. Konstrukcję przeważnie uzupełnia też płyta pamiątkowa. To właśnie na niej umieszcza się dane zmarłego, czyli jego imię i nazwisko oraz datę urodzenia i śmierci, co czasem uzupełnia się także czarnobiałym bądź kolorowym zdjęciem. Aby nagrobek miał wysoką jakość i nie zaczął się niszczyć już po paru miesiącach czy nawet latach, warto wykonać go z porządnego granitu. Jest to jeden z lepszych materiałów, bardzo często używany właśnie do produkcji nagrobków. Cechuje się wysoką wytrzymałością oraz mnogim zróżnicowaniem. Szeroki wybór odcieni sprawia, że granit za każdym razem potrafi zaprezentować się zupełnie inaczej. Dodatkowo jego powierzchnię zwykle się poleruję, aby była ona idealnie równa i mniej problematyczna podczas czyszczenia. Alternatywą dla granitu jest marmur – równie piękny, jednakże mniej wytrzymały. W dawnych czasach nagrobki tworzono także z drewna, ale dziś odchodzi się już od stosowania tego materiału.
Oczywiście zanim ktokolwiek zdecyduje się na wybór i zakup konkretnego nagrobka, powinien sprawdzić, jakie zasady obowiązują na wybranym cmentarzu. Nie zawsze gwarantują one swobodę. Na niektórych polskich cmentarzach można np. ustawiać wyłącznie nagrobki płaskie. Takich zasad trzeba oczywiście przestrzegać. Nie można postawić na cmentarzu czegoś, co nie jest na nim dozwolone.