Budownictwo jest bardzo rozwinięte w naszym kraju, buduje się dużo, buduje się prawie wszędzie i tworzy się dzisiaj przeróżne budowle. Należy jednak pamiętać, że domy powstają według projektów, a projekty uwzględniają podłoże na jakim dana budowla ma stać. Geotechnika to z kolei nauka inżynieryjna, dzięki niej bada się możliwości gruntu i jego rodzaj.
Mało tego w dzisiejszych czasach, dzięki odpowiednim metodom, budowle można stawiać na gruntach zupełnie nieprzystosowanych. Różne metody deskowania wykopów, palowanie, dobre i planowane utwardzanie gruntu to tylko niektóre przykłady przygotowywania gruntu pod zabudowę. Wszystkie te metody to dobre i szczegółowe badania gruntu, to wykonywanie odpowiednich projektów, branie pod uwagę uwarunkowań danego gruntu, to zmienianie twardości gruntu. Budownictwo jest tak bardzo rozwinięte, że istnieje zagrożenie, ze w szybkim czasie skończą się grunty w wyniku ekspansji budowania coraz to nowych budynków czy osiedli czy budowli użytkowych.
Dlatego inżynierowie opracowują metody, dzięki którym można pozyskiwać grunty, które kiedyś byłyby niemożliwe, poprzez swoją strukturę, do postawienia na nich choć jednego małego domku. Poprzez odpowiednie odwierty, wzmacnia się każde podłoże, dlatego dziedzina budownictwa może tak bardzo i w tak bardzo szybkim tempie rozwijać się. Deskowanie pozwala każdej mieszance betonowej nadać odpowiedni kształt. Budowanie zatem na terenie o podłożu miękkim, pomaga stworzyć odpowiednie fundamenty czy całe ławy, na takim podłożu. Geotechnika jest nauką ściśle związaną z budownictwem.