Mnogość kształtów, kolorów, faktur oraz wielkości kostek brukowych pozwalają na tworzenie wielu interesujących aranżacji. Daje to ogromne możliwości w projektowaniu. Należy pamiętać, że kostka brukowa powinna dobrze współgrać z elewacją budynku, gdyż w ten sposób stworzą spójną całość. Projekt kostki brukowej najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy od lat zajmują się tym tematem.
W ten sposób unikniemy wielu błędów oraz dostaniemy fachową poradę od specjalistów. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup projektu, zakup kostki oraz powierzenie wykonania prac jednej firmie. W ten sposób unikniemy wielu nieporozumień, a także przyspieszymy proces realizacji. Jedna firma zajmie się zarówno zaprojektowaniem kostki, dostarczeniem jej na budowę oraz ułożeniem na odpowiednio przygotowanej nawierzchni.
Polecamy: solidna – MK BRUK
Budowanie nawierzchni z kostki krok po kroku
W ofercie sklepów znajdziemy kostki brukowe nie tylko o różnych kształtach, kolorach czy wielkościach, ale również o różnych grubościach. Im grubsza kostka tym większe obciążenie może wytrzymać. Wiedząc o tym możemy zakupić różne grubości kostki w zależności od przeznaczenia nawierzchni. Grubszą kostkę należy na przykład ułożyć na podjeździe do garażu, cieńsza sprawdzi się z pewnością na tarasie czy ścieżce ogrodowej. Tam gdzie nie będą jeździły samochody nie ma potrzeby układać bardzo grubej kostki. Podwyższy to tylko niepotrzebnie koszt całej inwestycji.
Układanie kostki brukowej odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wytyczenie miejsca, w którym będzie układana kostka. Dobrze jest zaplanować wymiary tak, by jak najmniej ciąć kostkę. Miejsce wytyczamy za pomocą palików oraz sznurka. Wytyczony teren należy w kolejnym kroku przygotować pod kostkę. W pierwszej kolejności musimy usunąć ziemię na odpowiednią grubość, kolejnym krokiem jest wzmocnienie krawędzi specjalnymi krawężnikami (lub palisadami czy też warstwą chudego betonu). Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do układania kostki. Przed samą pracą dobrze jest wrócić na chwilę do projektu, by prawidłowo zaplanować układanie kostki brukowej. Samo układanie kostki nie jest pracą skomplikowaną.
Ważne jest jednak, by była ona ułożona estetycznie i równo. Po zakończeniu procesu układania kostki kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Spoiny wypełnia się specjalnym suchym piaskiem. Po wypełnieniu spoin kostkę można zamieść oraz zaimpregnować specjalnym preparatem. Impregnowanie zapewni większą odporność na czynniki atmosferyczne oraz utrwali kolor kostki.