Porady dla przedsiębiorców – wynajem i remont lokalu

Zakładając i rejestrując firmę, musimy podać adres, pod którym będzie ona oficjalnie działać. Z reguły przy otwieraniu pierwszej w życiu działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca niezależnie od branży, w jakiej działa, decyduje się na wynajęcie lokalu. Sporej przestrzeni użytkowej potrzebują zwłaszcza firmy produkcyjne i handlowe, które zatrudniają dużą ilość osób. Nawet jeśli przedsiębiorstwo dopiero wchodzi na rynek, z czasem zdobywa coraz szersze grono klientów, zatem rosną jego potrzeby co do metrażu miejsca pracy.

Szukając lokum pod najem, niezmiernie ważny jest wybór dogodnej lokalizacji, która powinna być dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Należy dogłębnie przeanalizować potrzeby własne oraz podwładnych, którzy często na tej samej przestrzeni wykonują różne prace.

Obowiązkowe jest również zapoznanie się z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które mówi m.in. o tym, że pomieszczenia pracy, a dokładniej ich wysokość i wielkość powierzchni muszą spełniać wymogi BHP.

Ważny aspekt dla pracowników stanowi dojazd do pracy oraz miejsca parkingowe. Pracodawca musi wziąć pod uwagę, czy zapewniony będzie dostęp do mediów, nowoczesnych technologii oraz usług dodatkowych.

Niestety im bliżej centrum miasta, tym ceny wynajmu i czynszu są dużo wyższe. Wielu właścicieli decyduje się więc działać na obrzeżach miast, w mniejszych miejscowościach lub wioskach.

Gdy przejmujemy lokal po kimś, w dobrym stanie, wystarczy go odświeżyć (posprzątać, odmalować, czy zainstalować nowe urządzenia) i zastosować kilka drobnych zmian według uznania tak, aby dopasować przestrzeń pracowniczą do profilu firmy. Jeśli jednak zastajemy nowe miejsce w surowym stanie lub długie lata jego użytkowania wpłynęły na jego wygląd i funkcjonalność oznacza to, że może wymagać od nas większej ingerencji i czynności naprawczych. W takiej sytuacji niezbędny może okazać się remont.

Przy dużych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy remontowej. Mając do czynienia z gołymi, surowymi ścianami, konieczne są prace tynkarskie. Stosując tynk ręczny, prace przeciągają się w czasie, więc ekipy remontowe odchodzą od tego pomysłu. Świetnie sprawdza się za to metoda tynkowania maszynowego. Jest on nakładany na ściany i sufity specjalnym agregatem. Grupa profesjonalnych tynkarzy może wytynkować taką maszyną nawet 100 m2 dziennie. Przykładowa oferta to tynki maszynowe Kraków.