przepisy na ciasta przepisy na ciasta

Metody pracy z ciastem drożdżowym

Każde ciasto wymaga indywidualnego podejścia i dobrania odpowiednich technik pracy, dlatego tu przygotowany został krótki poradnik, zbierający możliwe metody pracy z ciastem drożdżowym.

Zacznijmy od podstaw

Ciasto drożdżowe wyrabia się na bazie mąki, mleka, drożdży i soli. Odnośnie mąki, najczęściej wymaga, aby była to mąka krupczatka. Należy ją przesiać, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i aby ciasto łatwiej się wyrabiało. Dodatkowo, dobrze jest ogrzać ją, więc w tym celu można włożyć ją na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 50 stopni Celsjusza. Mające zostać użyte mleko, również powinno być ogrzane, ale nie gorące. Wykorzystywane do ciasta drożdże powinny być zakupione jak najbliżej chwili ich użycia. Nie powinny mieć także bezpośredniego kontaktu z solą, która może je zabić i przez to ciasto nie wyrośnie. Jeśli natomiast używasz drożdży suchych, to pamiętaj, że zawsze powinno się ich dodawać dwa razy mniej, niż drożdży świeżych. Pozostałe składniki, które uwzględniają przepisy na ciasta, także powinny mieć temperaturę pokojową.

Metody wyrastania ciasta

Czy wiesz, że istnieją aż trzy sposoby wyrastania ciasta na bazie drożdży? Są to metody: “na ciepło”, “na zimno” i topienie.
– “Na ciepło” – jest najczęściej stosowaną i polega na odstawieniu wyrobionego ciasta w ciepłe miejsce na około 1h.
– “na zimno” – stosuje się ją do ciasta “krucho-drożdżowego” i polega na włożeniu ciasta do lodówki. Nie wolno zapomnieć, aby przykryć je serwetą lub ręcznikiem, ponieważ inaczej wyschnie.
– Topienie – polega na umieszczeniu ciasta w naczyniu i zalaniu wodą. W momencie, gdy kula z ciasta wypłynie, ponownie się je zagniata i piecze.
Teraz już będziesz wiedział czytając przepis na ciasto drożdżowe, co kryje się pod daną nazwą wyrastania ciasta.

Kilka słów o pieczeniu

Przed włożeniem ciasta do piekarnika należy go nagrzać do około 180 stopni Celsjusza. Samo ciasto warto wcześniej posmarować roztrzepanym jajkiem lub wodą z cukrem, aby po upieczeniu uzyskać ładną skórkę. Przepis na ciasto drożdżowe określi wymagany czas wypiekania, który zazwyczaj wynosi około 40-50 minut. Dobrze jest wykształcić w sobie nawyk sprawdzania w połowie pieczenia, czy ciasto nie wylewa się z formy (która prawidłowo powinna być wypełniona do połowy) lub nie przypala się. Po upływie całego czasu, aby sprawdzić, czy jest gotowe, należy je nakłuć drewnianym patyczkiem. W momencie, kiedy patyczek jest suchy, ciasto można wyjąć z piekarnika. Nie powinno wyjmować się go z formy ani próbować do czasu aż wystygnie.

Posiadasz już wiedzę o metodach pracy z ciastem drożdżowym, więc możesz zabierać się za pieczenie! Gdyby jednak nawet coś poszło nie tak, nie poddawaj się, wielokrotne próby pozwolą Ci dojść do perfekcji!