laweta laweta

Co zrobić, gdy samochód odmawia posłuszeństwa na drodze?

Wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby uniknąć niebezpieczeństwa i jak najszybciej wrócić do podróży. W niniejszym artykule omówimy, co zrobić, gdy samochód odmawia posłuszeństwa na drodze oraz jak wykorzystać usługi takie jak holowanie czy pomoc drogowa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 1. Zabezpiecz miejsce zdarzenia: Gdy zauważysz, że Twój samochód zaczyna się zatrzymywać, staraj się zjechać na pobocze lub w inne bezpieczne miejsce. Włącz światła awaryjne, a jeśli posiadasz, ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości, zgodnie z przepisami drogowymi.
 2. Ocena sytuacji: Spróbuj określić, co jest przyczyną problemu. Czy to awaria mechaniczna, czy problem z paliwem? Czy jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problem, czy będziesz potrzebował pomocy drogowej?

POLECAMY: profesjonalna pomoc drogowa Kraków – www.autolaweta.krakow.pl

Kiedy warto skorzystać z usług pomocy drogowej?

 1. Awaria silnika: Jeśli samochód niespodziewanie się zatrzymał, a przyczyną nie jest brak paliwa, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy drogowej. Fachowcy szybko zdiagnozują usterkę i podejmą decyzję o naprawie na miejscu lub konieczności holowania.
 2. Wypadek drogowy: W przypadku kolizji lub wypadku, nawet jeśli nie ma poważnych uszkodzeń, warto wezwać pomoc drogową. Eksperci ocenią stan pojazdu i zdecydują, czy jest bezpieczne kontynuowanie jazdy.
 3. Problemy z oponami: Gdy masz przebitą oponę, a nie masz zapasowej lub nie wiesz, jak jej zmienić, zgłoś potrzebę pomocy drogowej. Specjaliści wymienią oponę i sprawdzą pozostałe, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.

Jak znaleźć odpowiednią pomoc drogową?

Korzystaj z dostępnych narzędzi: Jeśli posiadasz smartfon, skorzystaj z internetu lub aplikacji dedykowanych usługom pomocy drogowej. Wyszukaj najbliższe punkty obsługi i porównaj ceny oraz oceny innych klientów, aby wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczenie lub członkostwo w klubie motoryzacyjnym: Warto sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie samochodu obejmuje pomoc drogową lub czy jesteś członkiem klubu motoryzacyjnego, który oferuje takie usługi. W takim przypadku warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową lub klubem, aby zgłosić potrzebę wsparcia.

Opinie znajomych i rodziny: Jeśli nie masz dostępu do internetu lub nie możesz znaleźć odpowiedniej oferty, poproś o pomoc znajomych lub członków rodziny. Może mają sprawdzonych fachowców, którym warto zaufać.

Co zrobić podczas oczekiwania na pomoc drogową?

 1. Poinformuj innych: Gdy już zgłosisz potrzebę pomocy drogowej, warto powiadomić rodzinę lub znajomych o swojej sytuacji. Dzięki temu będą mogli śledzić Twoje postępy i ewentualnie pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 2. Dbaj o bezpieczeństwo: Pozostań w samochodzie, jeśli jest to bezpieczne, zwłaszcza gdy jesteś na ruchliwej drodze. Jeśli musisz opuścić pojazd, zadbaj o odpowiednią odległość od ruchu oraz o widoczność, zwłaszcza po zmierzchu.
 3. Przygotuj się na dalszą podróż: Podczas oczekiwania na pomoc drogową warto sprawdzić, czy masz wszystko, czego potrzebujesz, aby kontynuować podróż po naprawie samochodu lub holowaniu. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo paliwa, a także aktualne mapy lub GPS.

Kiedy warto skorzystać z holowania?

 1. Poważne uszkodzenia mechaniczne: Jeśli usterka jest na tyle poważna, że nie można jej naprawić na miejscu, konieczne będzie holowanie samochodu do najbliższego warsztatu lub serwisu.
 2. Uszkodzenia karoserii uniemożliwiające dalszą jazdę
 3. Brak możliwości samodzielnego naprawienia problemu